Na začiatku bol starý zdevastovaný byt zrelý na prerábku. Pri ploche bytu 51 m² bolo základnou úlohou vyriešiť dostatok úložných priestorov a zároveň ho nezapratať skriňami. Pre maximálne využitie priestoru sme zariadenie navrhli na mieru.
Vrámci rekonštrukcie sme všetky steny, podlahy a stropy osekali "na tehlu" a všetko urobili nanovo. V byte sme menili rozvody vody, kúrenia a tiež elektroinštaláciu, keďže pôvodné boli v havarijnom stave. Vzhľadom na náročné detaily a náväznosť stavebných krokov trvali rekonštrukčné práce takmer 12 mesiacov.
Nadstavba nad bytom pravidelne vytápala byt, parkety, steny, všetko zničila. Pod drevenými parketami boli drevobetónové tvárnice v škvare, ktoré sme kompletne odstránili. Na miestach, kde bola dlažba bolo 10cm betónového poteru. Poter sekali 3 zbíjačky 10 hodín, dokopy 5 ton odpadu. Najviac premočené steny sme nechali osekať na tehlu. A tiež tie, ktoré sme plánovali obložiť, kvôli stabilite obkladu v budúcnosti.
Rozvody vody aj odpadu boli v nevyhovujúcom stave, výmena bola nevyhnutná. Pri nových projektoch navrhujeme vodoinštalácie aj s rezervou pre budúcnosť. Štandardne robíme prívody pre umývadlo, drez, umývačku, práčku, sušičku, chladničku aj odvod kondenzátu z klimatizácie.V byte sa robila aj nová elektroinštalácia, štrukturovaná kabeláž aj príprava pre multimédia. Pavučiny káblov sú pre nás v nových interiéroch neakceptovateľné, pri rekonštrukciách zapúšťame všetky káble do stien. Preto je dôležité začať stavebné práce až po ukončení celého projektu.
Po skončení búracích prác zostal na podlahe holý betónový strop. Namiesto pôvodných vrstiev podlahy sme na betónovú dosku položili 5cm tvrdeného podlahového polystyrénu, ktorý sme prikryli fóliou a zaliali betónovým poterom s kari rohožou. Na podlahu išlo 9 ton betónu. Pôvodné omietky sme na problematických miestach nechali osekať a nahodiť nanovo, na steny šli cez 3 tony materiálu. Zachovalé omietky sme oškrabali od farby, presieťkovali a zapucovali. Stavebné práce trvali 20 dní.
Pôvodné okná sme vymenili za plastové s rovnakým členením ako pôvodné. Kvôli úspore hrúbky rámu bol rám obývačkového okna vyrobený z jedného kusu, ktorý nebolo možné dopraviť po schodoch. Jediný spôsob, ako ho dostať na miesto bolo vytiahnutie po lane. Soklík pod pôvodným oknom sme vysekali, čím sme zväčšili celkovú výšku okna. Do bytu sme navrhli elektrické rolety so sieťkami proti hmyzu.
Po premeraní sme zistili, že pôvodná kúpeľňa mala krivé steny. Keďže sme do novej kúpeľne navrhli pomerne ťažký veľkoplošný obklad, dali sme všetky steny osekať na tehlu a nanovo nahodiť a obklad bol lepený na nové steny. Obkladacie a inštalačné práce v tejto kúpeľni trvali 4 týždne, keďže kúpeľňa je pomerne malá a dvaja ľudia sa do nej nezmestili.
V byte bola nová kabeláž vedená pod pôvodným stropom a prekryli ich sadrokartónovým podhľadom. Aby sme zabránili ďaľšiemu optickému zníženiu stripu sme všetky svietidlá navrhli zápustné, t.j. v rovine sádrokartónu. Tieto svietidlá sú síce náročnejšie na montáž, pri pohľade na ne však nevidno žiadny rám iba svietiace plexisklo. Sádrokartónový podhľad sme nechali dvakrát prestierkovať, vďaka čomu je strop naozaj dokonalo rovný.
Do bytu sme navrhli klimatizáciu s tepelným čerpadlom a inverterom s dvoma vnútornými jednotkami. Táto klimatizácia vie v prechodnom období dokonca dokurovať byt. Kondenzáty z vnútorných jednotiek sme vyviedli do odpadu, prepojenie vnútorných jednotiek s vonkajšou bola v podhľade.
Pôvodný balkón bol úplne zničený - oplechovanie bolo hnilé, pôvodný poter bol zvetraný a odpadával. Poter sme nechali opraviť a tiež urobili novú klampiarinu. Dlažbu, ktorá je rovnaká ako obklady zvyšku bytu sme lepili na špeciálnu elastickú podložku, ktorá vyrovnáva rozdielne rozťažnosti materiálov a zabraňuje odpadávaniu dlažby.
Pri remeselných prácach, kde je rovnako doležitá kvalita materiálu aj montáže, spolupracujeme s firmami, ktoré okrem predaja zabezpečia aj kompletnú realizáciu. Pri odstraňovaní závad je tak úplne jasná zodpovednosť a nedochádza k prehadzovaniu zodpovednosti medzi predajcom a montážnikom.
Všetky dvere sú vyrobené na mieru v Taliansku, dvere do spálne sme objednali ako polotovar bez povrchovej úpravy. Tieto dvere sme nechali nastriekať spolu so zvyškom kuchyne, aby mali rovnakú farbu.
Na sedačky aj postele máme vlastného výrobcu, ktorý dokáže vyrobiť čokoľvek v prvotriednej kvalite. Hoci si ľudia myslia, že hromadná výroba zabezpečí vyššiu kvalitu, my máme opačné skúsenosti - veľkovýroba prináša drobné odchýlky, ktoré pri výrobe na mieru nevznikajú a ak áno, je ich možne odstrániť. Ďalšou výhodou zákazkovej výroby je neobmedzený výber materiálov a farieb.
Šatníky na mieru dobre využívajú priestor bytu. Na rozdiel od klasických "rolldorov", kedy sa spodná lišta prichytáva do podlahy a vrchná do stropu, sú vodiace prvky posuvného kovania priamo v telese skrini - odpadnú tým klasické koľajnice ako "lapače prachu" a tiež neznehodnocujú okolie nutnosťou dierkovania.
Vysokolesklá biela kuchyňa bola vyrobená na mieru v štúdiu presne podľa návrhu. Kedže išlo o rohovú kuchyňu, ktorá mala presne vyplniť priestor niky bola realizácia náročná na zameranie - jednotlivé časti kuchyne bolo treba zameriavať a vyrábať postupne. Časť kuchyňe sme položili na konzolu zo steny. Kuchyňa pôsobí vzdušnejšie a podlahu pod konzolou možno bezproblémovo udržiavať.
Materiál obkladov je veľkoplošný gres. Je to veľmi tvrdý a kvalitný materiál, avšak vďaka jeho tvrdosti sa doňho problematicky vŕta. Vŕtanie je možné len jadrovým vrtákom s vodným chladením. Tento druh materiálu je možne veľmi presne rezať na vodnom lúči.