Interiér sa nachádza v rodinnom dome v Zamarovciach, kde sme riešili projekt celého domu, architektúru aj interiér. Mladá rodina, pre ktorú bude dom slúžiť, si po skúsenostiach s predošlým bývaním priala neokázalý dom s veľkosťou tak akurát, v ktorom sa bude dobre bývať. Navrhli sme im jednoduchý interiér, ktorý vychádza z konceptu architektúry domu a nie je o dizajne pre dizajn, ale v prvom rade o svojich obyvateľoch. Obytná časť domu pozostáva zo vstupnej časti, dennej zóny, hlavnej spálne so šatníkom, dvoch detských izieb, hosťovskej izby a dvoch kúpeľní. Projekt sa podaril po architektonickej aj interiérovej stránke, ktoré spolu ladia a vytvárajú jeden zladený a harmonický celok. Projekt je dôkazom, že najlepšie výsledky vznikajú, keď máme pod kontrolou architektúru aj interiér.
Vstupná hala funguje ako filter, ktorý zabraňuje prieniku vzduchu z garáže do obytných miestností. Je z nej prístupný šatník, izba pre hostí a hosťovská kúpeľňa s wc. Šatník sme navrhli ako stolársky výrobok, všaka čomu maximálne využíva doslova každý centimeter priestoru. Zrkadlové dvere medzi zádverím a dennou časťou sme navrhli ako posuvné, pretože budú väčšinu času otvorené. Vzduchotesné dvere smerom do garáže sme navrhli z mliečného skla.
Dennú zónu sme umiestnili medzi vstupné priestory a spálne na celú šírku domu, takže okrem obytnej plní aj komunikačnú funkciu. Toto riešenie prinieslo dve výhody - ušetrenú plochu chodby sme pridali dennej zóne, ktorá získala okrem plochy aj obojstranné presvetlenie denným svetlom. Obdĺžnikový pôdorys dennej zóny má na dlhšej strane veľké zasklenie s východom na terasu. Pri vstupe do priestoru sa nachádza biely kuchynský poloostrov, uprostred jedálenský stôl a na konci obývačka.
Myslíme si, že kvalita bývania (nielen) v rodinných domoch je určená tým, ako sa dá fungovať mimo interiéru. Túto funkciu poskytuje veľká prestrešená terasa, ktorá sa tiahne pozdĺž celého domu smerom do záhrady. Vďaka obojstranným oknám v dennej zóne sme si mohli dovoliť navrhnúť široké zastrešenie terasy bez toho, aby sa stal z interiéru tmavý tunel. Veľké okná s posuvnými dverami zabezpečujú veľkorysé prepojenie dennej zóny s terasou.
V obývačke sme nenechali nič na náhodu, obsahuje našu obľúbenú klasiku - neutrálne látkové sedačky sme postavili na štruktúrované koberce, ktoré sa postarajú o komfort pri sledovaní televízie. Televízor sme umiestnili na skrinku navrhnutú a vyrobenú na mieru, ktorá pôsobí ako dizajnový kus nábytku. Za sedačku sme umiestnili veľkú knižnicu vyrobenú na mieru, ktorá plynule prechádza do jedálne, kde sa mení na lavicu s výhľadom do okolia.
Vďaka individuálnemu návrhu atypického nábytku sa nám podarilo dosiahnúť presné zladenie jednotlivých častí tak, že interiér vyzerá a funguje ako jeden celok. Na pohľadové časti nábytku sme použili dubovú dýhu, ktorú sme jemne vybielili, čím sa vizuálne odlíšila od prírodného dubu na parketách. Jemným kartáčovaním povrchu sme zvýraznili štrukúru dreva, takže na pohľad pôsobí ešte prírodnejšie a na dotyk ešte "drevenejšie".
V interiéri sme si dali záležať na pravdivej materialite, čo znamená, že to, čo vyzerá ako drevo, je naozaj drevo, a to, čo vyzerá ako betón, je betónom aj v skutočnosti. Betón na strope s drevom na podlahe a nábytku sme doplnili všetkými stupňami šedej - od čiernych svietidiel, cez šedú sedačku, svetlosivý koberec až po snehobielu kuchyňu a steny. Na monochromatickom pozadí vyniká prírodné drevo, ktoré dáva interiéru pohodovú a neformálnu atmosféru.
Jedáleň sme umiestnili do stredu dennej zóny na najsvetlejšie miesto s obojstranným presvetlením prirodzeným svetlom. Navrhli sme sem okrúhly jedálenský stôl, ktorý je tvarovo neutrálny a na rozdiel od pravouhlých nevytvára bariéru a priestor nezapĺňa hranami. Vzhľadom na vysokú presvetlenosť jedálenskej časti sme si mohli dovoliť navrhnúť stolovanie v čiernej farbe, čím sa stáva dominantou celého priestoru dennej zóny.
Kuchyňu sme situovali k vstupu do dennej zóny, aby bola vzdialenosť medzi garážou a špajzou čo najkratšia. Pozostáva z kuchynského poloostrova a vysokých skriniek. Na pohľad kompaktná kuchyňa skrýva dodatočné úložné priestory za neviditeľnými dverami do špajze. Lamelový povrch poloostrova smerom do jedálne jeho hmotu vizuálne zjemňuje. Zrkadlové dvere do vstupu dávajú priestoru otvorenosť aj v uzavretom stave. Digestor v pracovnej doske podčiarkuje čistý dizajn kuchyne.
Denný priestor obsahuje jeden veľký kus nábytku na mieru, ktorý začína ako kuchynský poloostrov a končí knižnicou v obývačke. V strednej časti v jedálni tvorí širokú čalúnenú lavicu, na ktorej sa dá posedieť a čítať knihy, pozerať von, alebo si dať poobedný spánok. Pri väčšom počte hostí je možné stôl prisunúť k lavici a zvýšiť kapacitu stolovania. Lavica obsahuje úložné priestory vo forme výsuvov, ktoré zabezpečujú dobrú prístupnosť uskladnených predmetov.
Spálňa sa nachádza na kraji domu ako posledná izba na nočnej chodbe, od ktorej ju delia pivotové dvere na celú výšku priestoru. Keďže obsahuje samostatný walk-in šatník, okrem postele a nočných stolíkov neobsahuje vôbec nič. Dizajn spálne vychádza z rovnakého dizajnu ako zvyšok interiéru, ale urobili sme pár zmien, ktoré jej dali väčšiu intimitu a zároveň ju odlíšili od dennej zóny. Zelený nábytok ju príjemne oživil a omietnutie betónových stropov dizajn upokojilo a zjemnilo.
Myslíme si, že pri hlavnej spálni má väčší význam samostatný šatník ako samostatná kúpeľňa. Premiestnenie skríň do šatníka priestor vizuálne odľahčí a spálňa získa vzdušnosť aj pri štandardných pôdorysných rozmeroch. A v neposlednom rade získa aj súkromie pri prezliekaní a poriadok v oblečení rodičov. Šatník sme navrhli ako stolársky výrobok, všaka čomu sme ušetrili priestor a zjednodušili jeho realizáciu. Od spálne ho delia dvojkrídlové dvere, ktoré sú v zatvorenom stave takmer neviditeľné.
Požiadavkou majiteľov boli flexibilné detské izby bez akéhokoľvek atypického a zabudovaného nábytku, ktorý by v budúcnosti komplikoval ich zmeny. Detskú izbu pre dievčatko sme navrhli z cenovo dostupných typových zariaďovacích predmetov, ktoré splnia účel a po odrastení majiteľky ich bude možno bezproblémov "posunúť ďalej". A izbu aktualizovať a znova vystavať podľa aktuálnych požiadaviek jej obyvateľky.
Chlapčenskú izbu sme navrhli v podobnom princípe ako izbu pre dievčatko, všetko je ľahké, premiestniteľné a dočasné. Zelená farba dáva miestnosti samostatnú atmosféru, ale je stále neutrálna, aby zniesla ďalšie prispôsobenie podľa vkusu obyvateľa. Jedinými vstavanými prvkami sú lezecká stena a lanový rebrík, ktoré nepokladáme za zariadenie, ale skôr zdravotné pomôcky. Navyše sú univerzálne nadčasové, takže prežijú aj úpravy izby v budúcnosti.
K návrhu sanitárnych miestností sme pristúpili pragmaticky, dom má dve kúpeľne, každá obsahuje umývadlo, sprchu a toaletu. Prvá kúpeľňa so sprchovým kútom je prístupná zo vstupnej haly a plní funkciu hosťovskej toalety alebo kúpeľne pre hostí, zvyšok času bude využívaná majiteľmi. Druhá prístupná z nočnej zóny obsahuje aj vaňu a slúži prioritne pre obyvateľov domu. Obe kúpeľne sme navrhli v podobnom dizajne, ktorému dominuje kontrast svetlých obkladov a čiernych armatúr.